Jeśli szukasz naturalnego sposobu na wsparcie organizmu to z pewnością Serdecznik Syberyjski, zwany również Marihuanillą, jest rośliną, której warto poświęcić więcej uwagi. To wyjątkowe zioło, które ze względu na swe właściwości, ma szerokie zastosowanie w praktykach leczniczych – koi ból, regeneruje, uspokaja. To tylko wybrane przykłady, bowiem zdziałać dobrego, potrafi o wiele więcej.
Krótka charakterystyka
Naturalnym środowiskiem Serdecznika Syberyjskiego jest obszar południowej Syberii, występuje też w Chinach, w Wietnamie – ogólnie na terenie południowo-wschodniej Azji. Popularność zyskał także na kontynentach amerykańskich, zaś w Polsce jest uprawiany jako roślina miododajna i lecznicza. Zioło należy do rodziny Lamiaceae.
Serdecznik syberyjski (Leonurus sibiricus) dorasta do dwóch metrów wysokości. Bez wątpienia jego cechą charakterystyczną są fioletowe, lawendowe kwiaty pogrupowane w okółkach, w kątach ciemnozielonych liści. Kwitnie od końca czerwca do początku października. To roślina dwuletnia lub jednoroczna, która preferuje miejsca nasłonecznione i wilgotne gleby. Korzenie, łodygi, liście, kwiaty i owoce to pozyskiwany z tego gatunku surowiec, który bywa nazywany „chińskim zielem”. Stosunkowo łatwa uprawa, a także sposobność do pozyskiwania sporych ilości materiału o szerokim zastosowaniu sprawiają, że zioło to spotyka się z coraz większym zainteresowaniem.
To działa i to skutecznie
Serdecznik Syberyjski w swoim składzie zawiera wiele istotnych składników aktywnych między innymi: kwasy fenolowe, alkaloidy, kwas rozmarynowy, flawonoidy, rutynę, które w efekcie decydują o pozytywnym jego oddziaływaniu. Ważny w surowcu jest olejek eteryczny, który zawiera psychoaktywne terpeny.
Spectrum działania Serdecznika jest imponujące. To, gdzie znajduje zastosowanie i w jakich okolicznościach bywa pomocny, tworzy całkiem pokaźną listę:
- przede wszystkim doceniany jest za swe właściwości moczopędne. Reguluje usuwanie nadmiaru wody z organizmu, przez co wspiera pracę nerek;
- w medycynie chińskiej od dawna stosowany był jako tzw. „zioło ginekologiczne”. Znacząco niweluje dolegliwości menstruacyjne, a tym samym uśmierza bóle głowy, brzucha i napięcie emocjonalne, jakie są im przypisywane;
- ponadto pomaga w leczeniu zaburzeń potencji;
- nie bez znaczenia są jego właściwości łagodzące skutki stresu. Stosowany jest od lat dla rozluźnienia i relaksu;
- ma także właściwości euforyczne i uspokajające;
- preparaty serdecznika są szczególnie przydatne w leczeniu nerwic wegetatywnych, tachykardii, nadciśnienia, dusznicy bolesnej i zaburzeń nerwowych w okresie pokwitania i przekwitania
- to zioło, które pobudza krążenie, obniża ciśnienie krwi, a także oczyszcza organizm z toksyn;
- jest trafnym antidotum na infekcje bakteryjne i grzybicze. Łagodzi skutki egzemy;
- ze względu na działanie antyoksydacyjne, spowalnia procesy starzenia się komórek;
- może być stosowany zewnętrznie w leczeniu reumatyzmu lub zapalenia stawów.
Jest nierzadko dodawany do różnego typu mieszanek ziołowych czy suplementów diety, ponieważ może zwiększać ich działanie innych ziół nawet trzykrotnie. Warto wiedzieć, że działa synergicznie z konopiami czy Klip daggą.
Poza właściwościami leczniczymi Serdecznik syberyjski ma bardzo wysoką wartość pszczelarską. Według literatury fachowej wydajność miodowa 1 ha plantacji to 560kg, w wydajność pyłkowa 90kg.
Na wyciągnięcie ręki
Na rynku dostępne są różne specyfiki, które zawierają w sobie Serdecznik Syberyjski. To między innymi mieszanki ziół, herbaty, tabletki, olejki, krople, susz. Przyrządza się z niego nalewki i napary. Ważne, by za każdym razem, w zależności od postaci, po którą zamierzamy sięgnąć, postępować zgodnie z tym, co zaleca producent.
Nie ulega jednak wątpliwości, że warto poznać jego działanie, ponieważ szybko przekonamy się, że sięgając po ten specyficzny dar natury możemy zniwelować wiele dolegliwości.
Przeciwwskazania
Serdecznik Syberyjski oraz preparaty go zawierające nie są zalecane dla kobiet ciężarnych i karmiących oraz dla dzieci.
- https://pbsociety.org.pl/default/wp-content/uploads/2017/08/bobmz.2006.013_ev_s.pdf
- http://espz.pl/materialy/cardiovascularia.pdf
- https://fajnyogrod.pl/porady/serdecznik-syberyjski-opis-wystepowanie-zastosowanie/
- https://zdrowie831.wordpress.com/2018/01/09/niezle-ziolka-czesc-19/