Trędownik bulwiasty – zioło z supermocą?

Trędownik bulwiasty

Niegdyś ochoczo stosowany w medycynie tradycyjnej, dziś wraca do łask. To zioło, które bez wątpienia znaleźć powinno się w każdym domu. Łagodzi ból, ma właściwości antyseptyczne, wspiera w leczeniu dolegliwości reumatycznych. Mowa o Trędowniku bulwiastym, który naturalnie potrafi zdziałać o wiele więcej dobrego dla kondycji i zdrowia naszego organizmu.

Trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa) upodobał sobie tereny wilgotne i podmokłe. Jest rośliną wieloletnią, która dobrze rozwija się w klimacie umiarkowanym, a więc także w Polsce jest gatunkiem rozpowszechnionym. Ma ugruntowane miejsce w fitoterapii. I sukcesywnie przyciąga coraz szerszą uwagę osób szukających naturalnych sposobów na poprawienie jakości swojego życia.

Cechy pod lupą

Nazwa rośliny ma związek z charakterystycznymi bulwami, które znajdują się na jej kłączach. Może też pochodzić od specyfiki jej kwiatów, których kielichy przyjmują bulwiaste formy. Trędownik bulwiasty może osiągać wysokość od 40 do 120 cm. Liście ułożone są na pędach naprzeciwlegle, są zaostrzone na końcach, jajowate, nagie i ząbkowane. Kwiaty układają się z kolei w wiechy na szczytach łodyg. Mają kolor brudnobrunatny od góry, zaś od dołu są zielonkawe. Wydzielają bardzo specyficzny zapach. Kwiaty Trędownika bardzo obficie wydzielają nektar, czym kuszą pszczoły. To sprawia, że trędownik bulwiasty stał się jedną z najlepszych roślin miododajnych w Polsce. Stąd też poza działaniem leczniczym i te właściwości zioła wykorzystywane są przez pszczelarzy. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Owocem trędownika są pękające torebki z nasionami. Surowcem zwierającym substancje czynne są ziele, liście, kwiaty zbierane podczas kwitnienia rośliny i bulwy zbierane jesienią.

Co zawiera dobrego?

Lista związków i substancji, które korzystnie oddziaływać mogą na nasz organizm jest pokaźna. Po pierwsze warto wymienić glikozydy irydoidowe i wolne irydoidy (aukubina, katlpol, harpagid, metylkokatalpol, prokumbid, harpagozyd), czyli substancje o potwierdzonym naukowo działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym czy przeciwobrzękowym. Po drugie trędownik ma flawonoidy (diosmina, hesperydyna), które mają działanie antyoksydacyjne czy kwasy fenylowe, w tym kwas kawowy, cynamonowy czy ferulowy, które doceniane są za właściwości przeciwzapalne, ściągające i przeciwutleniające. Po trzecie zawiera także trójterpeny i saponiny triterpenowe, olejek eteryczny, alkohole cukrowe.

Co dobrego oferuje?

W medycynie tradycyjnej był stosowany na przeróżne dolegliwości. Z jego dobrodziejstwa korzystano w przypadku trudno gojących się ran, przy problemach z układem pokarmowym i układem krążenia. Był też wykorzystywany jako okład na zwichnięcia czy stłuczenia oraz na oparzenia. Powszechnie wiadomo i ceni się go za właściwości przeciwbólowe, antybakteryjne i ściągające. W czym bywa pomocny w szczegółach? Między innymi stosowany jest za względu na to, że:

 • wspiera leczenie schorzeń i uszkodzeń skórnych oraz błon śluzowych;
 • działa antyseptycznie;
 • jest antidotum na wypryski skórne czy trądzik i zmiany alergiczne, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca;
 • stosowany jest w przypadku stłuczeń, stanów zapalnych, siniaków i odleżyn;
 • działa przeciwobrzękowo i zwiększa napięcie żył;
 • pomaga przy leczeniu stanów zapalnych narządów płciowych, gardła i jamy ustnej;
 • działa korzystnie na pracę wątroby, stymuluje wydzielania żółci, chroni tkankę wątroby
 • reguluje przemianę materii;
 • poprawia krążenie krwi;
 • ma także działanie uspokajające,
 • ponadto zawiera silne antyoksydanty i wymiatacze wolnych rodników;
 • hamuje reakcje autoagresji immunologicznej.

Ta lista, choć z pewnością niekompletna pozytywów, jest dostatecznym dowodem na to, by sięgać po trędownika bulwiastego. A można stosować go na przeróżne sposoby – zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Jako napar, nalewkę czy intrakt oraz w postaci płukanki, okładów, jako ziele cięte lub mielone, a także w postaci maści.

Przykłady zastosowań i przeciwwskazania

Najczęściej Trędownik bulwiasty podawany jest w formie naparu, który można przyrządzić w następujący sposób: 1-2 łyżki ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody, przykryć, odstawić na 30 minut, przecedzić. Zalecane dawkowanie: 2-3 razy dziennie po 200 ml przez 14 dni.

W chorobach przewlekłych można stosować dawkę podtrzymującą 200 ml dziennie przez trzy miesiące. Między kuracjami należy zastosować miesięczne przerwy.

Warto też przyrządzić napar dedykowany do płukanek i okładów. Na przykład przy zapaleniu spojówek, przy alergiach czy przemęczeniu oczu możemy zgotować sobie napar z jednej łyżki ziela Trędownika na szklankę wrzątku i stosować go trzy razy dziennie.

W innych przypadkach dawkowanie należy dostosować do rodzaju, ilości użytego surowca i zaleceń producenta. Trędownika nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym oraz dzieciom, a także osobom, które borykają się z nadciśnieniem i chorobami serca.

Trędownika bulwiastego można stosować z innymi roślinami, których działanie na nasz organizm jest także bardzo korzystne. Wykazuje synergizm i  wzmacnia działanie przykładowo z: kwiatem oraz zielem wiązówki, korą wierzby, korą topoli, z nasionami czarnuszki, a także z lukrecją czy rokitnikiem.

Ciekawostki

 • Trędownik to rodzaj roślin należący do rodziny trędownikowatych obejmujący prawie 200 gatunków, występujący w Europie, Ameryce Północnej, Azji Zachodniej po lasy Syberii;
 • jest chyba najobficiej nektarującą byliną ze wszystkich naszych rodzimych roślin miododajnych;
 • jest dobrym specyfikiem, który łagodzi ukąszenia komarów.
Bibiografia
 1. https://rozanski.li/615/scrophularia-tredownik-w-praktycznej-fitoterapii/
 2. https://www.portalpszczelarski.pl/artykul/711/tredownik_bulwiasty_-_roslina_miododajna.html
 3. http://www.czytelniamedyczna.pl
 4. https://jms.ump.edu.pl/uploads/2006/4/407_4_75_2006.pdf

Trędownik Bulwiasty (Scrophularia nodosa) suszone ziele

17,9974,99

Uprawiany na wolnym powietrzu, bez użycia nawozów sztucznych i pestycydów.

Surowiec był zbierany w czasie kwitnienia podczas słonecznej pogody, po czym suszony w temperaturze do 40 stopni Celsjusza.

SKU: 5903938025075 5903938025273 Kategorie: , Tag:
Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *