Rdestowiec japoński – wspaniałość fitoterapii

Rdestowiec japoński

Od wieków natura dostarcza nam surowców, które w sposób wszechstronny i kompleksowy pozytywnie wpływają na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. Zgłębiając jej tajniki, poznajemy nie tylko bogactwo przyrody, ale i mamy okazję docenić jej zalety także w bezpośrednim oddziaływaniu na nasze zdrowie. Skarbnicą ów zalet bez wątpienia jest Rdestowiec japoński. To ziele, które od setek lat stosowane jest w medycynie tradycyjnej, głównie wśród mieszkańców Azji Wschodniej. Wyróżnia się on wieloma właściwościami zdrowotnymi, co sprawia, że jest jedną z czołowych roślin stosowanych w fitoterapii.

Krótka charakterystyka

Rdestowiec japoński Polygonum cuspidatum = Fallopia japonica = Polygonum japonicum określany bywa również jako Rdestowiec ostrokończysty, zaś w medycynie wschodniej spotkamy się z nazwą Hu zhang. Naturalnie występuje na obszarze Japonii, wyspach Kurylskich, Sachalin, pojawia się w Korei, Chinach, na Tajwan czy w Wietnamie. Rośnie w dolinach rzek, na skrajach lasów, na zróżnicowanych glebach. Jest to bylina dwupienna, która dorastać może nawet do pięciu metrów wysokości. Pokrojem przypomina bambusa – jego łodygi drewnieją i są puste w środku. Kłącza Rdestowca są grube, dość rozległe, w kolorze ciemnożółtym w przekroju, o korze czerwonawej lub brunatnej. Ziele to ma pojedyncze liście, wydaje drobne, miododajne kwiaty, które mogą mieć barwę kremową, białą, zielonkawobiałą lub różowawą i tworzą wiechowate kwiatostany. Kwiaty pojawiają się od lipca do września. Ponieważ jest to roślina, która dość szybko się rozrasta, w Polsce została uznana za gatunek inwazyjny. Surowcem zielarskim są łodygi, jak i kłącza rośliny i te drugie mają mocniejsze działanie. Jakie? Z pewnością warto poznać szczegóły.

Właściwości dla zdrowia

Rdestowiec japoński jest bogatym źródłem roślinnych substancji aktywnych. Przede wszystkim zawiera resewratrol, a więc substancję, która ma działanie antyoksydacyjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Co więcej badania potwierdziły jej zdolność do hamowania agregacji czerwonych krwinek, a tym samym powstawania zakrzepów. Hamując narastanie płytek cholesterolowych, działa także przeciwmiażdżycowo. Poza nią Rdestowiec jest źródłem flawnoidów, fitosteroli, kwercetyny, luteoliny, kwasu protokatechowego, pochodnych antracenu, apigeniny, czy polidatyny, które także mają korzystny wpływ na nasz organizm. Przykładowo resweratrol, polidatyna i naftochinony należą do naturalnych czynników chemoprewencyjnych w odniesieniu do chorób nowotworowych, zaś hydroksystylbeny, podobnie jak polifenole są wymiataczami wolnych rodników, antyoksydantami, przez co stabilizują strukturę błon komórkowych. Apigenina działa rozkurczowo i przeciwalergicznie poprzez hamowanie uwalaniania histaminy, ponadto wzmacnia skurcze mięśnia sercowego, wywiera wpływ hepatoprotekcyjny, czyli ochronny w stosunku do wątroby. Wachlarz oddziaływań Rdestowca jest bardzo szeroki. Warto zauważyć, że z jednej strony działa on immunostymulująco, z drugiej jednak hamuje procesy autoagresji immunologicznej. Ta właściwość ma zastosowanie w fitoterapii wielu chorób autoimmunologicznych, w tym między innymi: reumatyzmu, artretyzmu, bielactwa, cukrzycy, atopowego zapalenia skóry, pokrzywek alergicznych, tocznia rumieniowatego, łuszczycy, czy łysienia z autoagresji. Rdestowiec japoński używany jest jako naturalny suplement diety pomagający w redukcji wielu dolegliwości. Ma działanie profilaktyczne.

W jakim zakresie bywa pomocny?

 • Rdestowiec zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego;
 • to ziele, które jest pomocne w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, w tym demencji, choroby Alzheimera, Parkinsona;
 • ma zastosowanie w terapii nowotworowej, jak również wydłuża życie i poprawia jego jakość;
 • co ciekawe, uznawany za jedno z wysoce skutecznych ziół w leczeniu boreliozy;
 • pomaga utrzymywać prawidłowy poziom glukozy we krwi, stąd zalecany jest osobom borykającym się z cukrzycą;
 • ponadto redukuje nadmierną ilość cholesterolu, zmniejsza ciśnienie krwi, rozszerza naczynia krwionośne, a tym samym zapobiega tworzeniu się skrzepów;
 • stosowany bywa w terapii wirusowego zapalenia wątroby, chorób pasożytniczych, a także zatruć;
 • stymuluje produkcję estrogenów, może pomagać w łagodzeniu objawów hiperandrogenizmu u kobiet;
 • ma działanie antydepresyjne;
 • korzystnie wpływa na kondycję skóry, zmniejsza łojotokowe zapalenie skóry, trądzik, owrzodzenie i skutecznie pomaga w procesie gojenie się ran;
 • warto wiedzieć, że Rdestowiec pomaga w leczeniu dolegliwości układu moczowego, układu płciowego, w tym między innymi: stanów zapalnych, przerostu gruczołu krokowego, bolesnych miesiączek, a także objawów menopauzy;
 • dodatkowo roślina ta wspomaga metabolizm i zmniejsza nadmierną ilość tkanki tłuszczowej, a dzieje się dlatego, że uczestniczy on w przemianach lipidów i glukozy w organizmie człowieka;
 • to bardzo cenny antyutleniacz.

Jak stosować?

Dawkowanie i kuracja zależy od formy, w jakiej stosować zamierzamy stosować Rdestowiec japoński. Może być stosowany w formie herbat, nalewek, naparów, macerat, kapsułek, ale i jako susz. Każdy taki preparat powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami producenta. Co istotne, rozpoczynając kurację trzeba nastawić się na dłuższą suplementację. Kluczem do uzyskania pozytywnych korzyści ze stosowania ziół jest regularność. Aby odczuć efekt działania cennych substancji aktywnych zawartych w nich zawartych, należy spożywać daną roślinę regularnie przez pewien okres czasu.

Przykładowo z kłącza Rdestowca warto przyrządzić napar. W tym celu należy 2 łyżki kłączy tej rośliny zalać dwoma szklankami wrzącej wody i odstawić na około pół godziny. Zalecane jest picie naparu cztery razy dziennie, najlepiej na godzinę przed posiłkiem. Kuracja powinna trwać od trzech do sześciu miesięcy, przy czym co miesiąc należy uczynić przerwę – najlepiej tydzień lub dwa – w zażywaniu preparatu. Taki napar można też stosować bezpośrednio na skórę, takie okłady np. złagodzą dolegliwości trądzikowe.

Między innymi można też przygotować macerat. Szklankę świeżych, zmielonych kłączy zalewamy przegotowaną wodą w ilości od trzech do pięciu szklanek. Tak przygotowany produkt przykrywamy i odstawiamy na ok. osiem godzin. Po ich upływie przecedzamy i pijemy trzy razy dziennie po 50 ml nie dłużej niż tydzień. Warto pamiętać, że macerat można przechowywać w lodówce przez 48 godzin.

Zainteresowani mogą także pokusić się o przygotowanie octu rdestowcowego i jedną część świeżych lub suchych zmielonych kłączy zalać pięcioma częściami octu spożywczego 5 proc. Następnie preparat wytrawiać dni i przefiltrować. Taki ocet ma zastosowanie przy niwelowaniu dolegliwości stanów zapalnych jamy ustnej, dziąseł czy gardła. Można nim także przemywać skórę lub wykorzystać na okłady.

Przeciwwskazania

Preparaty zawierające Rdestowiec japoński nie są zalecane dla kobiet ciężarnych i karmiących oraz dla dzieci. Ostrożność w dawkowaniu powinny zachować także osoby mające uczulenie na to zioło oraz nie powinno się go stosować przed zabiegami chirurgicznymi.

Ciekawostki

 • w 1823 roku Rdestowiec japoński został sprowadzony do Holandii, po czym rozpowszechnił się w całej Europie, ponieważ była to stosunkowo łatwa w uprawie roślina. Sadzono ją w parkach i w ogrodach. W Polsce uprawiać ziele zaczęto w połowie XIX wieku;
 • nie tylko w Japonii, ale i w Korei czy Chinach młode pędy nadziemne i kłącza Rdestowca są określane jako „dzikie warzywo” i stosowane w domowym menu, jako tradycyjne pożywienie;
 • Rdestowiec jest rośliną energetyczną i miododajną. Ale to nie wszystko. Co więcej, ma ogromny potencjał wspierający środowisko i może być stosowany do oczyszczania silnie skażonych gleb.
Bibliografia
 1. https://www.doz.pl/czytelnia/a15928-Resweratrol__czym_jest_i_jak_dziala_Gdzie_wystepuje_i_jak_wplywa_na_zdrowie
 2. https://rozanski.li/4352/rdestowiec-reynoutria-fallopia-w-praktycznej-fitoterapii/
 3. http://etnobiologia.com/2012/eb2_27-32%20piroznikow.pdf
 4. https://ttbuczak.eu/rdest-japonski/
 5. http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2012_015-021.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *