Szczodrak krokoszowaty – roślina życia

Szczodrak krokoszowaty

Coraz częściej świadomie dbamy o jakość naszego zdrowia. Śmielej, myśląc o poprawie kondycji, samopoczucia, niwelacji stresu czy kompleksowej regeneracji naszego organizmu, uwagę kierujemy w stronę natury. Sięgamy do skarbnicy fitoterapii, z przekonaniem i z pewnością, że znajdziemy w niej podpowiedzi korzystnych rozwiązań i naturalne produkty, które do zaoferowania nam mają wiele dobrego. Jednym z nich jest Szczodrak korkoszowaty – roślina o właściwościach adaptogenych.

Szczodrak korkoszowaty (Rhaponticum carthamoides), zwany także jako Leuzea krokoszowata, jest rośliną wieloletnią i należy do rodziny astrowatych. W stanie naturalnym porasta tereny Azji oraz wschodniej i centralnej Europy. Rośnie na obszarach górskich Syberii czy Mongolii. Upodobał sobie takie tereny górskie, powyżej 1500 metrów. A ponieważ charakteryzuje się dużą zawartością związków aktywnych, przede wszystkim ekdysteriodów, wyjątkowo dobrze wpływa na ogólną kondycję i wytrzymałość ciała, wspomaga regenerację organizmu, a tym samym pomaga zachować zdrowie, sprawność i stan równowagi. Niniejsze zalety same w sobie są już wystarczającym pretekstem do przyjrzenia się tej roślinie z bliska. Zanim jednak to nastąpi, by zrozumieć jej wszechstronność, choć pokrótce wypada usystematyzować informacje na temat adaptogenów.

Adaptogeny – czym są?

Nazwa „adaptogen” pochodzi od łacińskiego czasownika „adaptare”, który oznacza nic innego jak „przystosowywać, dopasowywać” i trafnie wskazuje na fundamentalną właściwość roślin zaliczanych do adaptoganów, a mianowicie na wzmacnianie zdolność przystosowawczych w najważniejszą właściwość tych niezwykłych roślin, polegającą na wzmacnianiu zdolności organizmu w niekorzystnych warunkach. A tych, które sukcesywnie zakłócają komfort naszego życia – zarówno fizyczny, jak i psychiczny, przecież w naszej codzienności nie brakuje. Zatem adaptogeny to zbiór nietoksycznych roślin, które sprawnie przywracają równowagę organizmu poprzez specyficzne działanie na ludzkie ciało oraz umysł. Systematyczność w ich suplementacji popłaca i przekłada się na poprawę ogólnej kondycji, wytrzymałości ciała i regeneracji organizmu.

Szczodrak korkoszowaty w szczególe

Roślina ta znana jest od setek lat mieszkańcom Azji i znalazła zastosowanie w medycynie tradycyjnej. Jako roślina wysokich gór, nie boi się mrozu. Lubi stanowiska nasłonecznione. W cieniu rośnie słabo i rzadko kwitnie. Szczodrak charakteryzuje się łodygą, której wysokość z powodzeniem sięgać może powyżej półtora metra. Łodyga jest nierozgałęziona i zakończona półkolistym kwiatostanem o odcieniu fioletowym. Liście Szczodraka są skrętoległe, głęboko wcinane, mają kształt eliptyczny i podługowato-jajowaty. Roślina kwitnie od czerwca lub na początku sierpnia, zaś kwiaty po zapyleniu zawiązują owoce typu niełupki o barwie brunatnej. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. Szczodrak posiada zdrewniałe kłącze oraz korzeń i to one stanowią surowiec wykorzystywany w fitoterapii. W medycynie ludowej roślina ta używana była jako środek wspomagający rekonwalescencję po wielu chorobach. Najważniejszymi substancjami biologicznie czynnymi surowca są ekdysteroidy.

Właściwości

Jak wspomnieliśmy powyżej, na uwagę zasługuje przede wszystkim duża zawartość ekdysteriodów. Jakie może mieć to znaczenie dla ludzkiego organizmu? Wykazują one działanie anaboliczne. Stymulują syntezę białek w wątrobie, nerkach i mięśniach. Ponadto, jak wskazują badania kliniczne, istnieje możliwość zwiększenia wydolności organizmu pod wpływem fitoekdysteroidów. W publikacjach naukowych znajdziemy też dane wskazujące na pozytywne działanie tych związków w przypadku hiperglikemii, hipercholesterolemii i osłabieniu psychofizycznym. Są one pomocne w leczeniu niektórych chorób układu krążenia. Jest także źródłem kwasu askorbinowego, karotenów, inuliny, garbników oraz olejków eterycznych oraz szczawianu wapnia. Poza tym w zielu tym występują flawonoidy i kwasy fenolowe, które mają działanie antyoksydacyjne, wychwytują wolne rodniki oraz zwiększają stabilność błon komórkowych. Co więcej bylina ta skutecznie pomaga w stanach przewlekłego zmęczenia, osłabienia, podnosi odporności organizmu oraz ma zastosowanie w zaburzeniach czynnościowych układu nerwowego.

Co jeszcze do zaoferowania ma nam Szczodrak korkoszowaty? Warto wiedzieć, że między innymi

 • skutecznie przeciwdziała stresowi;
 • pomaga w przystosowaniu się do zwiększonego wysiłku fizycznego, działanie anaboliczne, a tym samym zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni;
 • jest pomocny w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi;
 • wpływa na podniesienie zdolności seksualnych mężczyzn zaleca się go stosować w przypadku zaburzeń potencji;
 • skutecznie stymuluje działanie układu immunologicznego i wspomaga organizm w utrzymaniu homeostazy;
 • roślina ta jest także pomocna w procesie gojenia się ran, co ciekawe, pobudza też procesy regeneracyjne wszystkich tkanek;
 • ma udokumentowane działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, poprawia jakość skóry, jędrność i gładkość;
 • ze względu na swoje właściwości ziele podnosi poziom koncentracji, usprawnia funkcje poznawcze, czy też pobudza procesy myślowe;
 • jest doceniany także ze względu na łagodzenie objawów depresji, schizofrenii czy uzależnień od alkoholu;
 • wzmacnia wydolność tlenową organizmu;
 • powoduje zmniejszenie poczucia zmęczenia i apatii, działa energetyzująco;
 • pobudzanie erytropoezy, czyli procesu namnażania i różnicowania czerwonych krwinek;
 • chroni komórki wątroby.

Jak stosować?

Dawkowanie i kuracja zależy od formy, w jakiej stosować zamierzamy Szczodraka korkoszowego. Na rynku dostępny jest w kilku postaciach. Zainteresowani mogą sięgać po susz, ekstrakty w płynie (podawane w kroplach czy nalewkach), a także ziela w formie herbat, naparów, a także tabletek. Suszony surowiec dla zainteresowanych dostępny jest zarówno w całości, w postaci pociętej lub sproszkowanej. Każdy preparat powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami producenta. Przykładowo zalecana dzienna dawka spożycia sproszkowanego korzenia wynosi około 4 g, zaś w postaci nalewki powinien być stosowany trzy razy dziennie po 5–25 kropli.
Tak jak i inne zioła, aby osiągnąć pożądane efekty i wywrzeć za jego pomocą korzystny wpływ na nasze zdrowie musimy nastawić się na dłuższą suplementację, ponieważ kluczem do uzyskania pozytywnych korzyści ze stosowania Sierpika jest regularność. Aby odczuć efekt działania cennych substancji aktywnych zawartych w ziołach, należy spożywać daną roślinę regularnie przez pewien okres czasu.

Przeciwwskazania

Jednym z kryteriów kwalifikujących dane rośliny do grona adaptogenów jest ich nieszkodliwość. Zatem, jak dotąd, nie stwierdzono występowania skutków ubocznych po ich spożyciu. Niemniej, nie zaleca się przyjmowania ich kobietom w ciąży, kobietom karmiącym oraz osobom uczulonym na którykolwiek ze składników zawartych w wybranym preparacie, produkcie, czy tez osobom borykającym się zaburzeniami ciśnienia tętniczego krwi.

Ciekawostki:

 • na właściwości lecznicze rośliny uwagę zwrócił Grigorij Potanin, syberyjski podróżnik, wskazując na stymulator energii mięśni. Miało to miejsce pod koniec XIX wieku, wskazując na stymulator energii mięśni;
 • pierwsze badania farmakologiczne dotyczące Szczodraka krokoszowego nastąpiły po II wojnie światowej, a pierwszy preparat i to w postaci nalewki ukazał się w aptekach w 1955 roku;
 • mieszkańcy Syberii nazywali go „korzeniem marala”. Cervus elaphus maral to azjatycki podgatunek jelenia, dla którego Szczodrak jest ulubionym przysmakiem.
Bibliografia
 1. http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2012_015-021.pdf
 2. https://mothersprotect.com/adaptogeny-wlasciwosci-badania-historia/
 3. https://panacea.pl/articles.php?id=3010
 4. http://www.czytelniamedyczna.pl/2639,surowce-roslinne-o-dzialaniu-adaptogennym-oraz-ocena-zawartosci-adaptogenow-w-ek.html
 5.  Wdowik A., Wybrane surowce zielarskie o działaniu adaptogennym-własciwości, mechanizmy działania, zastosowanie, SGGW, Warszawa 2017.

Szczodrak krokoszowaty (Rhaponticum carthamoides) suszone liście

17,99

Uprawiany na wolnym powietrzu, na stanowisku słonecznym, bez użycia nawozów sztucznych i pestycydów.

Liście zostało zebrane ręcznie w stadium kwitnienia, selekcjonowane, a następnie suszone.

Czytaj dalej

Szczodrak krokoszowaty (Rhaponticum carthamoides) suszony korzeń

17,99

Uprawiany na wolnym powietrzu, na stanowisku słonecznym, bez użycia nawozów sztucznych i pestycydów.

Produkt jest w 100% polski i naturalny..

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *