Jej naturalnym środowiskiem jest tropikalna część Afryki oraz obszary południowych Indii i Ameryki Łacińskiej. Imponuje rozmiarami, bowiem osiągać może wysokość ponad 3,5 metra. W tradycyjnej medycynie znana i stosowana jest od setek lat. O czym mowa? To roślina Klip dagga (Leonotis nepetifolia), którą warto poznać ze względu na korzyści, jakie wnieść może do funkcjonowania naszego organizmu.
Cechy charakterystyczne
Klip dagga jest rośliną jednoroczną i należy do rodziny jasnotowatych. Jest luźno rozgałęziona, z półgrubymi zielonymi łodygami, o przekroju kanciastym. Ma szerokie liście w kształcie trójkąta, które ułożone są naprzeciwlegle. Cechą charakterystyczną są duże kuliste, kolczaste kwiatostany, otaczające pędy kwiatowe. Kwiatostany mogą być w kolorze czerwonym, pomarańczowym, a nawet fioletowym. To im roślina zawdzięcza potoczną nazwę „lwie ucho”, ponieważ kuliste kwiatostany w zwieńczeniu kolców posiadają otwory, przez które wystają zwisające w dół pomarańczowe płatki. Upodobała sobie żyzne gleby i miejsca dość dobrze nasłonecznione. Doskonale sprawdza się jako roślina ozdobna, należy też do roślin miododajnych, ale co równie istotne, nie brak jej właściwości leczniczych.
W medycynie tradycyjnej sięgano po nią próbując zwalczyć wiele schorzeń. Znajdowała zastosowanie w leczeniu gorączki, malarii, przy dolegliwościach żołądkowych i jelitowych. Co więcej, stosowano ją do regulacji cykli miesiączkowych. Surowcem są suszone kwiaty i liście.
Klip dagga zawiera wiele alkaloidów, wykazujących spory potencjał farmakologiczny, flawonoidy, które charakteryzują się szerokim działaniem prozdrowotnym, mogą wzmacniać naczynia krwionośne, tym samym chronią przed chorobami układu krążenia, a także zapobiegają procesowi starzenia. A zawarta w niej leonuryna, która znajduje się w całej roślinie sprawia, że Klip Dagga to także ceniona roślina lecznicza. Co więcej, wykazują działanie antyalergiczne czy antynowotworowe. Ponadto w „lwim uchu” znajdziemy olejki eteryczne, wiele garbników, czy witaminę A.
Właściwości prozdrowotne
Klip dagga może być wykorzystywana na wiele sposobów, poprawiając nie tylko fizyczną kondycję naszego organizmu, ale także psychiczną i ogólne samopoczucie. W jakich okolicznościach warto po nią sięgnąć? Zastosowanie znajduje między innymi w:
- zalecana jest przy przeziębieniach i infekacjach bakteryjnych,
- wspomaganiu leczenia stanów zapalnych,
- posiada właściwości hyperalergiczne, wykorzystywana jest jako lek na astmę,
- służy do wspomagania w leczeniu zakażeń wywołanych przez gronkowce,
- oprócz tego działa również przeciwkaszlowo i obniża gorączkę,
- nie bez znaczenia są jej właściwości łagodzące skutki stresu, stosowana jest od lat dla rozluźnienia i relaksu,
- ma także właściwości uspokajające, także przy kołataniu, tachykardii i nieregularnych skurczach,
- stymuluje działanie układu immunologicznego,
- może mieć zastosowanie w leczeniu cukrzycy typu 2,
- niweluje dolegliwości menstruacyjne, a tym samym uśmierza bóle głowy, brzucha i napięcie emocjonalne, jakie są im przypisywane,
- ze względu na działanie antyoksydacyjne, spowalnia procesy starzenia się komórek,
- stosowana jest na wszelkie problemy skórne i zranienia,
- ma też specyficzne zastosowanie rekreacyjne, palone suszone płatki kwiatów posiadają właściwości psychoaktywne,
- wykazuje działanie przeczyszczające.
Stosowanie i przeciwwskazania
Na rynku dostępna jest w formie suszu, który uzyskuje się z liści i kwiatów. Z suszu można robić różnego rodzaju ekstrakty, napary, a nawet nalewki czy herbaty. Każdy preparat powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami producenta. Aby odczuć efekt działania cennych substancji aktywnych zawartych w ziołach, należy spożywać daną roślinę regularnie przez pewien okres czasu.
Przykładowo herbata z liści Klip daggi działa przeciwkaszlowo, leczy katar i ból głowy, obniża gorączkę oraz wykazuje działanie przeczyszczające. Klip Daggę można również stosować rekreacyjnie: palenie materiału roślinnego, zwłaszcza płatków kwiatów, które zawierają najwięcej leonuryny, w postaci papierosów czy w fajce wywołuje uczucie zrelaksowania oraz rozleniwienie.
Ponadto roślina jest stosowana jako składnik mieszanek ziołowych, wzmacniając ich działanie.
Preparaty z rośliny nie są wskazane dla kobiet w ciąży i matek karmiących oraz dzieci.
Ciekawostki:
- posiadanie roślin, suszu i ekstraktów z Klip daggi, w przeciwieństwie do dość podobnej z wyglądu i działania Wild daggi (Leonotis leonorus) jest w Polsce na dzień dzisiejszy legalne,
- w Trynidadzie Klip dagga stosowana jest także przy leczeniu malarii,
- Klip dagga używana jest także jako odtrutka na jad węża i co ciekawe, jako amulet odstraszający węże.
- http://tropikalny.blogspot.com/2014/05/klip-dagga-z-nasion.html
- Niezłe ziółka (część 21)
- https://zojeczka.wordpress.com/tag/klip-dagga/