Konopia siewna – koi, uspokaja i naturalnie wzmacnia

Konopia siewna Cannabis sativa

Historia jej wykorzystywania do pozyskania włókna, w celach spożywczych czy leczniczych liczy sobie około dziesięciu tysięcy lat. To fakt niewątpliwie imponujący. Imponuje także jej wszechstronne i korzystne oddziaływanie na człowieka, co znajduje uznanie wśród tych, którzy cenią sobie dobroci medycyny naturalnej. Mowa o Konopi siewnej, której stosowanie pozwala uzyskać równowagę i stawia na nogi zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Krótka charakterystyka

To kolejna roślina, której uprawą zaczęto trudnić się na terenie Azji, a uściślając – w jej północno-wschodnich regionach. Źródła podają, że pierwsze zapisane dowody o leczniczym zastosowaniu Konopi pochodzą sprzed pięciu tysięcy lat. Wówczas stosowano ją przede wszystkim jako środek uśmierzający ból. Miała także zastosowanie w celach relaksacyjnych, religijnych oraz terapeutycznych. Pierwsze źródła, które potwierdzają obecność Konopi na terenie Europy pochodzą ze stanowisk archeologicznych w Niemczech, Szwajcarii i Rumunii i datowane są na epokę neolityczną. Jedna z pierwszych wzmianek o Konopiach w polskojęzycznej literaturze pochodzi z XVII wieku i wyszła spod pióra Syreniusza (Szymon Syreński, 1540-1611, profesor Akademii Krakowskiej, lekarz, botanik). Na przełomie XIX i XX wieku len i konopie hodowane były w prawie każdym gospodarstwie Z pozyskanych nasion konopnych tłoczono olej, który szeroko stosowano w ówczesnym przemyśle, m.in. do oświetlenia i produkcji mydła. Konopie doceniano też nie tylko za ich użyteczność, ale i właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz walory kulinarne.

Konopie siewne (Cannabis sativa L. var. Sativa) nazywane są także Konopiami włóknistymi. To wiatropylne, dwupienne oraz jednopienne rośliny jednoroczne, których korzeń palowy może osiągać wysokość 2-2,5 metrów. Łodyga rośliny pokryta jest włoskami, a jej grubość zależny od zagęszczenia roślin.

Nasiona Konopi siewnej mogą mieć kolor ciemnobrązowy, czarny i szary. Liście rośliny posiadają dość długie ogonki i pokryte są włoskami okrywowymi i wydzielniczymi. Kwiatostan rośliny osadzony jest na wierzchołku rośliny i nie jest zbyt duży. Męskie kwiatostany zbudowane są z pięciu działek kielicha i pięciu pręcików długich nitek, zaś żeńskie posiadają słupek z jednokomorową zalążnią, która otoczona jest zielonym listkiem. Uprawa Konopi siewnych nie jest wymagającą. Roślina ta dobrze rozwija się na nawet na mało urodzajnej glebie. Rośnie szybko, a ze względu na specyficzny zapach, który odstrasza szkodniki do jej uprawy nie są potrzebne żadne herbicydy, ani pestycydy.

Właściwości i zastosowanie

Zalet i wartościowych składników, jakie mają Konopie siewne jest wiele. To rośliny bogate w kwasy tłuszczowe omega-6 oraz omega-3, w witaminy C, E, A i K oraz błonnik pokarmowy, czy wysokiej jakości białko. W tym miejscu należy nadmienić, że białko konopne w ponad 65 proc. składa się z globularnych edystyn, które uznawane są za najłatwiej przyswajalne formy białek w całym łańcuchu pokarmowym. Resztę białka w konopiach stanowią albuminy, które mają silne właściwości przeciwutleniające. W sumie białko zawarte w nasionach konopi dostarcza nam około 18 aminokwasów, w tym: argininę, histydynę, cysteinę i metioninę, które wzmacniają nasz układ odpornościowy. Z kolei nasiona konopi są też jedynymi jadalnymi nasionami, które zawierających kwas gammalinolenowy, który hamuje powstawanie prostaglandyn, łagodzi objawy towarzyszące stanom zapalnym i przywraca równowagę hormonalną. Jest to kwas szczególnie korzystny dla cierpiących na egzemę, astmę, a także dla osób, które mają wahania nastroju.

Jednak to, co zasługuje na szczególną uwagę to fakt, że posiadają one ok 80 unikatowych kananabinoidów, w tym CBD, który nie uzależnia, nie jest psychoaktywny.

Warto wiedzieć, że każdy z nas posiada układ endokanaboidalny, którego zadaniem jest wspieranie prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, w tym jego regeneracji. W tym celu wytwarza endokanabidoidy. Niestety sytuacje stresowe, jakich dziś nie brak, a także niewłaściwa dieta mogą powodować, że endokanabidoidy nie będą wytwarzane w dostatecznej ilości przez, co układ nie działa właściwie. W takim sytuacjach z pomocą przychodzą zewnętrzne kannabinoidy, które dają zbliżone efekty do endokanaboidów. Najbardziej znanym ich źródłem jest właśnie Konopia siewna.

Liście i kwiatostany konopi siewnych zawierają fitokannabinoidy, odpowiedzialne za szereg właściwości biologicznych, w tym za działanie przeciwdepresyjne, przeciwwymiotne, przeciwbólowe, przeciwnowotworowe, przeciwdrgawkowe, przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe. Ich skład sprawia, że mają działanie przede wszystkim uspokajające, rozluźniające, a także przeciwzapalne. Konopie wzmacniają osłabiony organizm, działają uspokajająco na zaburzenia nerwowe, padaczkę. Co więcej, mogą być też stosowane jako środek nasenny.

Jakie korzyści mogą wypływać ze stosowania Konopi siewnych? Lista jest długa, warto nadmienić, że:

 • łagodzą ból, pomagają zwalczać stany zapalne, zwłaszcza w układzie nerwowym, w tym zespół jelita drażliwego;
 • skutecznie zmniejszają objawy neurologiczne, między innymi epilepsję;
 • wspierają w utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi;
 • działają przeciwnowotworowo;
 • są polecane osobom, które chcą rzucić palenie papierosów;
 • są dobrym sposobem na relaks, odprężenie i regeneracje;
 • skutecznie niwelują stany lękowe, ataki paniki, nerwice natręctw i niepokój;
 • zmniejszają objawy Schizofremi, choroby Parkinsona;
 • podwyższają poziom serotoniny w mózgu;
 • wspomagają prawidłową pracę wątroby;
 • korzystnie wpływają na kondycje cery i włosów;
 • łagodzą objawy zespołu napięcia miesiączkowego PMS;
 • zapobiegają zwapnieniu żył i tętnic,
 • chronią kości przed pęknięciami,
 • działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Stosowanie

Na rynku dostępne są różnorodne produkty z Konopi siewnych, w tym napotkać można łuskane nasiona, zioła konopne do parzenia, sporą gamę kosmetyków opartych na tychże roślinach, a także olejki czy pasty z różnym stężeniem CBD. Ich sposób dawkowania i stosowania każdorazowo określany jest w zalecaniach producenta.

Przykładowo nasiona Konopi siewnej, które mogą mieć różną formę: łuskaną, niełuskaną lub zmieloną, mają w sobie dużą zawartość białka i tłuszczów oraz zawartość błonnika pokarmowego, mogą być dodawane do wielu potraw: jako dodatek do: pieczywa, warzywnych sałatek, jogurtu naturalnego, musil. Dziennie zaleca się przyjmować maksymalnie do trzech łyżek nasion Konopi. Z kolei olej konopny z nasion Konopi siewnej można przyjmować codziennie w dawce 5ml (łyżeczka).

Ciekawostki

 • dawniej popularnością cieszyły się potrawy wykorzystujące nasiona konopi, podwane w czasie świąt i postów: zupa siemieniatka sporządzana z siemienia konopnego, czy łochdziaki – pierożki wypełnione farszem z nasionami konopi.
 • Konopie siewne korzystnie wpływają na glebę, doskonale ją spulchniają. Ponadto, w korzeniach pozostałych po ścięciu znajduje się dużo składników odżywczych, co korzystnie wpływa na żyzność gleby. Co więcej wyciągają metale ciężkie i toksyczne substancje z gruntu, dzięki czemu idealnie nadają się do oczyszczania skażonych terenów.
 • Olej konopny od wieków wykorzystywany jest także w pielęgnacji skóry. Dziś jest składnikiem wielu kremów, balsamów, mleczek łagodzących oparzenia, ułatwiających gojenie ran i leczących trądzik, łuszczycę, atopowe zapalenie skóry.
Bibliografia
 1. http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2017/09/pf_2017_139-144.pdf
 2. https://domkonopi.pl/czym-jest-konopia-siewna/
 3. http://www.czytelniamedyczna.pl/6922,len-i-konopie-w-profilaktyce-i-lecznictwie.html
 4. https://www.ekologia.pl/zdrowie/medycyna-rodzinna/konopie-siewne-opis-wlasciwosci-i-zastosowanie-konopie-siewne-ciekawostki,21708.html

Konopia siewna Cannabis sativa TOPY szczyty

14,99150,00

Szczyty (topy) zostały ręcznie obcinane, selekcjonowane, a następnie suszone. Produkt jest w 100% polski i naturalny.

Znakomicie nadaje się do naparów, nalewek, palenia, ekstraktów, okładów, kąpieli, inhalacji czy jako dodatek do potraw.

SKU: 5903938025167 5903938025129 5903938025419 Kategorie: , , Tagi: , , ,
Czytaj dalej

Konopia siewna Cannabis sativa WIECHA mielona

19,9995,00

Szczyty (topy) zostały ręcznie obcinane, selekcjonowane, a następnie suszone i mielone. Produkt jest w 100% polski i naturalny.

Znakomicie nadaje się do naparów, nalewek, palenia, ekstraktów, okładów, kąpieli, inhalacji czy jako dodatek do potraw.

Czytaj dalej

Konopie siewne Cannabis sativa WIECHA OTARTA

19,9935,00

Susz ze szczytów wiech otartych od łodygi. Konopie zbierane i selekcjonowane ręcznie. Suszenie naturalnymi sposobami w niskich temperaturach bez dostępu światła.

Znakomicie nadaje się do naparów, nalewek, palenia, ekstraktów, okładów, kąpieli, inhalacji czy jako dodatek do potraw.

Czytaj dalej

Konopie siewne Cannabis sativa suszony LIŚĆ KWIAT

19,9935,00

Susz z KWIATÓW oraz młodych LIŚCI. Konopie zbierane i selekcjonowane ręcznie. Suszenie naturalnymi sposobami w niskich temperaturach bez dostępu światła.

Znakomicie nadaje się do naparów, nalewek, palenia, ekstraktów, okładów, kąpieli, inhalacji czy jako dodatek do potraw.

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *