Jak rozpoznać prawdziwy miód i jak go spożywać ?

Prawdziwy miód dzięki zawartym w nim składnikom ma niezliczone wartości odżywcze i prozdrowotne. Wszystkie te substancje nie tylko wspomagają organizm na co dzień, ale też pomagają w leczeniu wielu schorzeń. Dlatego ważne jest, aby przy zakupie miodu wiedzieć na co zwrócić uwagę i nie dać się złapać na popularne sprzedażowe chwyty. 

Pierwszą, zarazem najbardziej oczywistą radą jest czytanie etykiet podanych na opakowaniu. Jeśli w składzie miodu znajduje się cukier, syrop glukozowo-fruktozowy lub też inne słodziki czy sztuczne barwniki oznacza to, że taki produkt nie jest prawdziwy. 

Kupujmy miody od sprawdzonych dostawców, najlepiej od zaufanych pszczelarzy prosto z pasiek.

Każdy rodzaj „prawdziwego” miodu  podlega procesowi krystalizacji, co jest oczywiście jak najbardziej naturalne i nie ma wpływu na jego właściwości. Warto przy tym wiedzieć, iż miody krystalizują w różnym czasie.. Wczesne miody np.: mniszkowy czy rzepakowy, zaczynają krystalizować w kilka dni po wywirowaniu. Inne jak akacjowy, ze spadzi iglastej, krystalizują nawet kilka miesięcy. Zwróćmy więc uwagę na fakt, że większość  miodów naturalnych tylko w okresie letnim, będzie miała konsystencje płynną.

Dla zwolenników miodów, które przykładowo można łatwo rozsmarować na pieczywie  – polecamy miody kremowane. Kremowanie sprawia, że w miodzie nie tworzą się grubsze kryształki. W trakcie procesu nie zmienia się właściwości leczniczych, zdrowotnych ani odżywczych miodu. Modyfikuje jedynie jego właściwości fizyczne.

Gdy zależy nam na jak najlepszej jakości miodu, powinniśmy zrezygnować lub chociaż ograniczyć kupowanie „lejących” miodów w supermarketach. Zwróćmy również uwagę czy miód, który wybraliśmy jest pochodzenia polskiego. W marketach bardzo często pojawiają się mieszanki, gdzie cześć miodu może pochodzić np. spoza Unii Europejskiej. Oznacza to, że taki miód dużą ilość czasu spędził w transporcie i magazynach. Bardzo często jest 'przegrzany”, podczas procesu konfekcjonowania, przez co stracił swoje cenne właściwości prozdrowotne.

Skoro jesteśmy już przy przegrzewaniu miodu… Nie należy tego robić i jest to najważniejsza zasada dotycząca przy jego spożywaniu.  

Miód prawidłowo podgrzany, będzie ponownie w krótkim czasie krystalizował.

Miód można spożywać na wiele sposobów. Od jedzenia go łyżeczką prosto ze słoika (nie należy używać i moczyć w miodzie oblizanej łyżeczki),  przez dodawanie do sałatek czy słodkich owocowych owsianek, aż po stosowanie miodu jako zamiennik cukru. Miód w temperaturze powyżej 40°C traci właściwości odżywcze, dlatego musimy pamiętać, że dodając go do gorących napojów, powinniśmy chwilę odczekać nim go dodamy. 

W jakich dawkach przyjmować miód 

Zalecane dawki w jakich powinniśmy spożywać miód, różnią się stosunkowo od tego jaki tryb życia prowadzimy na co dzień oraz w jakim wieku jest osoba, której miód będziemy podawać. 

  • Niemowlęta –  miodu nie należy podawać niemowlętom!
  • Dzieci w przedziale wiekowym 1-2 lata powinny spożywać od 1 do 2 łyżeczek miodu rozpuszczonych w mleku.
  • Dzieci w wieku 3-6 lat mają już nieco większą dawkę, 3 łyżeczki miodu dziennie.
  • Dla dzieci mających od 6-12 lat zalecaną dzienną dawką jest 6 łyżeczek. 
  • Dzieci starsze powyżej 12 roku życia i dorośli – 2 do 4 łyżek stołowych. 
  • Osoby starsze powyżej 70 roku życia 1-2 łyżki stołowe rozpuszczone w wodzie. 
  • Osoby wykonujące ciężkie prace fizyczne lub umysłowe powinny przyjmować dodatkowo w czasie wysiłku przyjmować 1-2 łyżki miodu. 
  • Sportowcy 12-16 łyżek dziennie w czasie intensywnego okresu treningowego. 

Miód powinniśmy spożywać codziennie przez cały rok – wtedy stanie się dla nas jak szczepionka uodporniając organizm na szereg chorób.

Wielu apiterapeutów czy pszczelarzy zaleca, by miód rozpuszczać w wodzie. Woda aktywuje enzymy zawarte w produkcie, dzięki czemu roztwór ma działanie antybiotyczne.

Warto np. wieczorem rozpuścić w szklance letniej, przegotowanej  wody łyżkę miodu. Rano do rozpuszczonego miodu wycisnąć odrobinę cytryny  lub dodać żywego fermentowanego octu, i wypić na czczo. Napój z miodem oczyszcza organizm oraz korzystnie wpływa na nasz układ immunologiczny.

Choć miód ma wiele cennych właściwości odżywczych jak z każdym cukrem należy uważać. Diabetycy i osoby na diecie muszą więc podchodzić do stosowania miodu z chłodną głową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *